Apvienoto Nāciju Bēgļu Komisijas mudina ES pastiprināt iesaistīšanos Irākas bēgļu aizsardzībā

Ziņas no Apvienoto Nāciju Bēgļu Komisijas Stokholmā (UNHCR )
Apvienoto Nāciju Bēgļu Komisijas – ir mudinājusi Eiropas Savienības Tieslietu un Iekšlietu ministrus savā sanāksmē Briselē šī gada 25. septembrī no jauna apstiprināt viņu iesaistīšanos Irākas bēgļu aizsardzībā un vienoties par ES bēgļu pārvietošanas programmas izveidi.
2007. gadā kopumā 38 500 irākieši lūdza patvērumu 27 ES dalībvalstīm. 2008. gada pirmajos septiņos mēnešos lūgumu skaits sasniedza apmēram 16 000. Galvenās bēgļu uzņēmēj valstis šo septiņu mēnešu laikā ir bijušas Vācija, Zviedrija, Nīderlande un Apvienotā Karaliste. Arī citas Eiropas valstis – Turcija un Norvēģija – ir uzņēmušas ievērojamu skaitu bēgļu. Apmēram 2 miljoni no dzimtās vietas izrautu irākiešu vēl joprojām atrodas Sīrijā, Jordānijā un citās šī reģiona valstīs.
8. – 9. septembrī Parīzē, konferencē, ko bija sasaukusi Francijas ES Prezidentūra, lai apspriestu patvēruma došanas jautājumus, galvenais komisārs Antonio Guterres paziņoja, ka Apvienoto Nāciju Bēgļu Komisijas cer, ka lielākā daļa Irākas bēgļu varēs droši atgriezties mājās, kad valstī būs atjaunota stabilitāte un drošība.
Tomēr šie apstākļi vēl nav nodrošināti. Dzīves apstākļi vēl joprojām ir nedroši, sevišķi Irākas centrālajā un dienvidu daļā, kur vēl jārisina jautājumi, kas saistīti ar patvērumu un īpašumu atdošanu, un zaudējumu kompensēšanu. Turklāt tiem, kuri atgriežas, piekļuve publiskās sadales sistēmām un citiem pakalpojumiem vēl ir ierobežota. Tāpēc Apvienoto Nāciju Bēgļu Komisijas lūdz patvērumu sniedzošajām valstīm pastiprināt aizsardzību irākiešiem, kuri nāk no Irākas centrālās un dienvidu daļas, un atturēt no piespiedu atgriešanās šajos reģionos šajā laika posmā. Apvienoto Nāciju Bēgļu Komisijas vēl joprojām ir nepieciešamas izmitināšanas vietas daļēji neaizsargātajiem bēgļiem no Irākas, kā arī palestīniešu bēgļiem, kuri glābjas bēgot no Irākas.
Mēs ceram, ka Tieslietu un Iekšlietu ministri iesaistīs ES organizētas bēgļu pārvietošanas centienos. Pašlaik tikai mazākums no 27 ES valstīm ir īstenojušas pārvietošanas programmas.
Laika posmā no 2007. gada aprīļa līdz 2008. gada septembra vidum, Apvienoto Nāciju Bēgļu Komisijas ir pārvietojusi 14 600 Irākas bēgļu no Sīrijas, Jordānijas un citām šī reģiona valstīm. 60 procentus no viņiem ir uzņēmusi ASV, un tikai 10 procentus – ES.
Turklāt Apvienoto Nāciju Bēgļu Komisijas meklē izmitināšanas vietas 3000 palestīniešu bēgļiem, kuri ir pametuši Irāku un atrodas grūtā stāvoklī. Šī grupa ietver ievērojamu skaitli sieviešu un bērnu. Uz šo mirkli tikai nedaudz pāri 300 bēgļiem ir pārvietoti – 47 no viņiem ir pārvietoti uz ES dalībvalstīm.
Ja vēlaties iegūt papildus informāciju, lūdzu, zvaniet Hanne Mathisen, Apvienoto Nāciju Bēgļu Komisijas Baltijas un Ziemaļvalstu reģionālā biroja pārstāvi Stokholmā pa tel.: +46- 8 457 48 86, mob.tel.: 0708 990 169 vai rakstiet uz e-pastu: mathisen@unhcr.org.

Tulkojusi Mārīte Upeniece speciāli Caritas Latvija

Dalīties ar rakstu

Share on facebook
Share on twitter
Share on whatsapp
Share on email
Share on linkedin
Share on telegram

Saistītie raksti