Sv. Franciska no Sales piemiņas dienā žurnālisti pārdomā aicinājumu kalpot patiesībai

24. janvārī, svētā Franciska no Sales (1567-1622), žurnālistu aizbildņa, piemiņas dienā, dažādu Latvijas laikrakstu, žurnālu, radio un TV darbinieki pulcējās Nabadzīgā Bērna Jēzus māsu klosterī Rīgā, lai piedalītos Svētajā Misē, ko sociālās komunikācijas jomā strādājošo nodomā svinēja V. E. Rīgas arhibīskaps – metropolīts Zbigņevs Stankevičs, pr. Ilmārs Tolstovs un Viktors Siļčonoks.

Dievkalpojumā uzrunājot klātesošos, V.E. Rīgas arhibīskaps – metropolīts Zbigņevs Stankevičs paskaidroja, ka svētais Francisks no Sales – bīskaps un Baznīcas doktors – par žurnālistu aizbildni tika izvēlēts vispirms tāpēc, ka ir bijis savam laikam moderns uzskatos: ja tolaik ar dievbijību galvenokārt saprata noslēgšanos no pasaules un laika pavadīšanu lūgšanās, tad Francisks no Sales apgalvoja, ka dievbijība palīdz ikvienam labāk pildīt savus pienākumus. Šādi uzlūkota dievbijība nav ārišķīga, bet nozīmē, ka pastāv iekšēja saikne ar Dievu. Patiesi dievbijīgam ticīgajam Dieva gribas pildīšana ir pats svarīgākais, un tas ievērojami ietekmē arī viņa profesionālo darbību.

Ko nozīmē pildīt Dieva gribu žurnālistikā? – Atspoguļot patiesību! Bet kas ir patiesība? – atbildi uz to sniedz Kristus, sakot: „Es esmu ceļš, patiesība un dzīvība.” Jo dziļāk cilvēks iepazīst Kristu, jo lielākā mērā viņš atklāj un īsteno patiesību, atzina arhibīskaps. Kungs pats parāda, kas ir patiesība, un palīdz izvērtēt dažādas situācijas. Tādējādi, jo tuvākas būs viņa attiecības ar Kristu, jo dziļāk žurnālists spēs atainot patiesību un izvērtēt notiekošos procesus. Lai kalpotu patiesībai, žurnālistam svarīga ir arī profesionālā sagatavotība, kā arī spēja pretoties ideoloģijas kalpībai, uzsvēra Z. Stankevičs.

Arhibīskaps arī sniedza ieskatu 24. janvārī Vatikānā publicētajā Benedikta XVI vēstījumā 46. Pasaules sociālās komunikācijas dienai, kura tēma ir „Klusums un vārds: evaņģelizācijas ceļš”. Dokumentā pāvests norāda, ka klusumam un vārdam vajadzētu būt līdzsvarā un papildināt vienam otru. Klusumā mēs klausāmies, labāk iepazīstam sevi, atklājam jaunas idejas, padziļinām savas domas, skaidrāk izprotam, ko gribam teikt vai ko gaidām no otra cilvēka, kā arī atrodam labāko izteiksmes veidu. Klusēšana ļauj runāt un izteikties otram cilvēkam. Tādā veidā paveras telpa, kur notiek savstarpēja ieklausīšanās un kļūst iespējamas dziļākas attiecības starp cilvēkiem. Vēstījumā pāvests norāda, ka pašreizējā informācijas pārpilnībā būtiska nozīme ir klusumam, kas palīdz atšķirt svarīgo no mazāk svarīgā. Skaidrojot klusuma nozīmi, arhibīskaps Z.Stankevičs teica: „Klusums, arī iekšējais klusums, palīdz atšķirt pelavas no graudiem un būt labiem žurnālistiem, kas raksta par būtisko, par dziļāko dimensiju.”

Vēstījumā pāvests aicina kalpot patiesībai, izmantojot tīmekļa vietnes, aplikācijas un sociālos tīklus, un uzsver, ka ar īsiem ierakstiem interneta vidē var komunicēt dziļas domas pie nosacījuma, ka cilvēks neatstāj novārtā savas garīgās dzīves kopšanu. Kā piemēru tam arhibīskaps minēja komunikāciju sociālajā tīklā Twitter, kur 140 zīmju frāzē var pateikt radošu, dziļu domu, kas parāda virzienu vai atmasko melus.

Uzrunas noslēgumā arhibīskaps uzsvēra žurnālistu svarīgo lomu garīgās cīņas frontē un aicināja kalpojot patiesībai, evaņgelizēt – iedzīvināt ticību modernā un radošā veidā.

Pēc Svētās Mises virsroku pār klusumu guva vārds, jo žurnālistu aizbildņa dienas svinības klosterī turpinājās, savstarpēji komunicējot un baudot kliņģeri.

Kā atzina Latvijas Radio žurnāliste Baiba Kušķe, šādas tikšanās „dod garīgu stiprinājumu un spēku tālākam darbam, jo kopīgām lūgšanām par konkrētu mērķi ir milzīgs spēks, bet garīga stiprība žurnālista darbā ir ļoti svarīga, lai mūsdienu tik ļoti liberalizētajā vidē spētu iestāties par kristīgajām vērtībām.” B. Kušķe arī norādīja, ka “līdzās kopīgajām lūgšanām ļoti svarīgi ir satikt citus līdzīgi domājošus žurnālistus, bet it īpaši katoļu baznīcas līderus, lai neformālās sarunās pārrunātu kopīgi svarīgos jautājumus, saprastu lielākās problēmas un mērķus, uz ko tiekties.” Savukārt LTV raidījuma “Vertikāle” žurnāliste Žanna Helmane pēc tikšanās secināja, ka “ir labi just, ka ir cilvēku kopa, kas līdzīgi domā un aizstāv tās pašas vērtības. Un svarīgi ir zināt, ka Baznīca ir ar mums un par mums”.

LRKB IC; foto: Aigars Brikmanis, Baiba Motivāne

Dalīties ar rakstu

Share on facebook
Share on twitter
Share on whatsapp
Share on email
Share on linkedin
Share on telegram

Saistītie raksti