Arhibīskaps LU Dabaszinātņu centra spāru svētkos: „Dabas zinātnes īsteno tuvākā mīlestības bausli”

28. oktobrī svinīgi tika atzīmēti LU Torņakalnā ietvaros topošā Dabaszinātņu centra Spāru svētki. Centrs pirmos studentus uzņems jau nākamā gada septembrī un būs Baltijā modernākā augstākās izglītības un zinātnes būve, ziņo LU Preses centrs. 

LU rektors prof. Mārcis Auziņš: “Pateicoties Eiropas Savienības struktūrfondu līdzekļiem un LU ieguldījumam, jau drīzumā būs tapusi pirmā no ēkām. Bet, lai pilnībā īstenotu ieceri par vienotu LU Torņakalnā, ir nepieciešams valsts un arī privātpersonu atbalsts, jo šis ir viens no nozīmīgākajiem izglītības un zinātnes infrastruktūras projektiem pēc Latvijas neatkarības atjaunošanas. Jaunās LU izveide Torņakalnā būtu skaistākā un paliekošākā dāvana, ko mēs kopīgi varētu pasniegt savai tautai Latvijas valsts un LU simtgadē.” 

Projekta ietvaros Rīgā, Jelgavas ielā 1, atradīsies mūsdienīga, funkcionāla un uz ilgtspējīgu attīstību orientēta mācību, darba un sadzīves vide studentiem, pasniedzējiem un zinātniekiem. 

Rīgas arhibīskaps – metropolīts un LU Padomnieku konventa loceklis Zbigņevs Stankevičs: “Universitātes uzdevums Dieva plānā ir meklēt un iepazīt patiesību. Ļoti konkrētā veidā to dara dabas zinātnes. Pētot dažādas dabā vērojamās likumsakarības, tās nodrošina to, ka daba kalpo cilvēkam – atvieglojot viņa dzīvi un darot to pilnvērtīgāku. Šajā ziņā dabas zinātnes īsteno tuvākā mīlestības bausli.”

Ēkas celtniecība tika uzsākta šī gada martā, savukārt jau maija beigās tika svinīgi ielikts pamatakmens un laika kapsula ar vēstījumu nākamajām paaudzēm. Jaunajai ēkai ir septiņi stāvi, kuros būs izvietotas auditorijas, laboratorijas, darba un semināru telpas un bibliotēka. Ēkas pēdējā stāvā atradīsies pētniecības laboratorija un semināru telpa ar skatu uz Vecrīgu un jaunuzcelto Latvijas Nacionālo bibliotēku. Uz ēkas jumta tiks izvietoti vēja ģeneratori, dodot iespēju iegūt alternatīvo enerģiju, un ēkā strādās “gudrās mājas” apkalpojošā tehnika. 

Dabaszinātņu centrā atradīsies Bioloģijas, Ķīmijas, Medicīnas, Ģeogrāfijas un Zemes zinātņu fakultātes, kā arī Optometrijas un redzes zinātnes nodaļa. Studentiem būs iespējas studiju procesu papildināt ar pētniecisko darbību, un ēkā būs izvietots arī Mikrobioloģijas un biotehnoloģijas institūts un Ķīmiskās fizikas institūts. Tāpat topošajā ēkā tiks iekārtotas sešu valsts nozīmes pētniecības centru laboratorijas: Enerģijas un vides resursu ieguves un ilgtspējīgas izmantošanas tehnoloģiju Valsts nozīmes pētniecības centrs, Farmācijas un biomedicīnas Valsts nozīmes pētniecības centrs, Lauksaimniecības resursu izmantošanas un pārtikas Valsts nozīmes pētniecības centrs, Meža un ūdens resursu Valsts nozīmes pētniecības centrs, Nanostrukturēto un daudzfunkcionālo materiālu, konstrukciju un tehnoloģiju Valsts nozīmes pētniecības centrs, kā arī Sabiedrības veselības un klīniskās medicīnas Valsts nozīmes pētniecības centrs.

Nākamajās projekta kārtās plānots izveidot Humanitāro un Sociālo zinātņu centru, Dzīvības un veselības zinātņu centru u.c. Kompleksā paredzētas studiju servisa un rekreācijas telpas, kā arī dienesta viesnīcas, sporta centrs un ekumeniska baznīca. Plānots, ka viss komplekss tiks pabeigts līdz 2023. gadam un tajā mācīsies 15 tūkstoši studentu. 

LRKB IC, foto: Toms Grīnbergs, Latvijas Universitātes Preses centrs

Dalīties ar rakstu

Share on facebook
Share on twitter
Share on whatsapp
Share on email
Share on linkedin
Share on telegram

Saistītie raksti