Šo svētdien Baznīcā sāksies Adventa laiks

Svētdien, 2. decembrī, svinēsim Baznīcas jaunā liturģiskā gada sākumu un pirmo no četrām Adventa svētdienām. Advents katoliskajā Baznīcā ir laiks, kurā Kristum ticīgie ir aicināti sagatavoties Kristus piedzimšanas svētkiem un Dieva Dēla atnākšanai laiku beigās. Vārds „advents” ir cēlies no latīņu valodas vārda „adventus”, kas nozīmē atnākšana.

Baznīca aicina Adventa laiku pavadīt, vairāk laika veltot lūgšanai, atturībai, grēksūdzei un žēlsirdības darbu veikšanai. Šajās nedēļās līdz Kristus piedzimšanas svētkiem ticīgie ir aicināti atturēties no skaļiem izklaides pasākumiem, meklējot klusumu, kurā var labāk saklausīt Dieva balsi sirdsapziņā. Tāpat šai laikā Baznīcā tiek piedāvāti īpaši pasākumi un iespējas, lai arī, esot kopā ar citiem, labāk sagatavotos gaidāmajiem svētkiem.

Šogad jau pirms Adventa laika vairākās draudzēs notika Adventa vainagu darināšanas darbnīcas. Sestdien, 1. decembrī, pl. 11 tāda notiks arī Kuldīgā, Svētā Pāvila rekolekciju mājā. Savukārt pirmajā Adventa svētdienā vairākās katoļu baznīcās Latvijā būs iespēja atnest uz dievnamu un pasvētīt Adventa vainagus.  Adventa vainags jau viarākus gadsimtus ir neatņemama šī liturģiskā laika sastāvdaļa. Vainaga apaļā forma un izmantotie mūžzaļie koku zari simbolizē mūžību un vienotību. Vainagā izmanto četras vai piecas sveces, kas simbolizē Kristus gaismu, kuru gaidām. Piektā svece, ja to izmanto, atrodas vainaga vidū un tiek aizdedzināta Ziemassvētkos, simbolizējot jaundzimušo Kristu.

Skaista Adventa tradīcija ir Rorātmises Dievmātes godam. Tās tiek svinētas agri no rīta sveču gaismā, simboliski parādot tumsu, kāda valdīja pasaulē pirms Kristus dzimšanas. Dziedot himnu „Gods Dievam augstumos”, kuru dziedāja eņģeļi, piedzimstot Kristum, baznīcā tiek iedegts apgaismojums, izrādot prieku par pasaules pestīšanu.

Tāpat ticīgajiem būs iespēja piedalīties dažādās rekolekcijās. Tā 8. decembrī notiks Adventa rekolekciju diena “Manas rokas šūpulis Dieva vārdam” Ludzas draudzē. No 14. līdz 16. decembrim tradicionāli notiks klusuma rekolekcijas ar maizi un ūdeni rekolekciju mājā Dzintaros, Jūrmalā. Šogad rekolekcijās tiks pārdomāts, kā nemitīgi būt priecīgam kristietim. 15. decembrī Adventa rekolekciju dienu rīkos organizācija “Caritas Latvija”. Rekolekcijām var pieteikties vēl līdz 10. decembrim. Tās vadīs māsa Emanuēla SJE.

Nedaudz citādāka veida  – ignāciskās ikdienas – rekolekcijas Adventā piedāvā jezuīti un Kristīgās dzīves kopiena. To laikā ir paredzētas četras tikšanās, lai lūgšanu gaismā spētu izdzīvot žēlastību laiku.

Vairākos dievnamos notiks Adventa laika koncerti. Tā Rīgas Svētās Marijas Magdalēnas baznīcā notiks pat vairāki koncerti. Piemēram, viens no tiem būs 4. decembrī, kad baznīcā uzstāsies Jāzepa Vītola Latvijas Mūzikas akadēmijas studentu koris, savukārt 22. decembrī koncertā “Misericordiae lucem” tenors Juris Vizbulis un ērģelniece Larisa Bulava klausītājiem piedāvās baroka laika mūzikas ģēniju Georga Frīdriha Hendeļa un Johana Sebastina Baha garīgās mūzikas skaņdarbus balsij un ērģelēm, romantisma laikmeta franču komponista Sezāra Franka un itāļu komponista Frančesko Paolo Tosti skaņdarbus, kā arī vienu no senākajām Ziemassvētku dziesmām.

Tie, kuri Adventa laikā vēlas izdarīt kādu žēlsirdības darbu, var finansiāli atbalstīt “Caritas Latvija” projekta – atbalsta centra bērniem ar invaliditāti un viņu vecākiem – īstenošanu. Centra Montesori telpas iekārtošanai ir nepieciešami vēl 5000 eiro. Par ziedojuma summu, kas pārsniegs 5 eiro, atbalstītāji dāvanā saņems “Caritas” sveci.

Otra žēlsirdības un savā veidā arī sevi iepriecinoša iniciatīva Adventa laikā ir labdarības mākslas darbu izsole “Mieram Tuvu” Solidaritātes fonda atbalstam. Tā notiks 8. decembrī Rīgā, Svētās Ģimenes mājā. Izsolē tiks izsolīti latviešu mākslinieku darbi, bet iegūtie līdzekļi tiks izmantoti, lai Solidaritātes fonds varētu piedāvāt izdevumu “Mieram Tuvu” cilvēkiem ārpus baznīcas, arī tiem, kuri izdevumu nespēj iegādāties vai pat vienkārši nemaz nenojauš par šāda izdevuma esamību. Ar fonda starpniecību līdz šim ik mēnesi aptuveni tūkstotis cilvēku slimnīcās, cietumos, veco ļaužu namos un citviet bez maksas saņēmuši izdevumu.

Tie ir tikai daži no Adventa laika pasākumiem Baznīcā Latvijā. Papildinformāciju par šiem un vēl citiem notikumiem meklējiet mūsu mājaslapas sadaļā “Notikumu kalendārs” vai arī interesējieties par tiem savā draudzē.

LRKB IC

Dalīties ar rakstu

Share on facebook
Share on twitter
Share on whatsapp
Share on email
Share on linkedin
Share on telegram

Saistītie raksti