Radio Marija raidījumā arhibīskaps atbild uz klausītāju jautājumiem un novēl gavēnī atbrīvoties no visa nomācošā

Vakar, 15. februārī, Radio Marija Latvija raidījumā “Saruna ar bīskapu” piedalījās Rīgas arhibīskaps metropolīts Zbigņevs Stankevičs. Raidījuma vadītāji un klausītāji arhibīskapam bija sagatavojuši daudz jautājumu par aktualitātēm sabiedrībā un Baznīcā, kā arī sveica viņu dzimšanas dienā.

Raidījuma sākumā tika pārrunāti jautājumi, kas saistīti ar ģimenes jēdziena definīciju Satversmē un arī sabiedrībā. Citastarp arhibīskapam tika vaicāts, vai Latvijā arī homoseksuāli cilvēki saņem pastorālo aprūpi. Z. Stankevičs sacīja, ka gan Katehismā, gan arī dokumentā “Amoris Laetitia” esot skaidri definēts – ir jārespektē visiem cilvēkiem, tostarp homoseksuāliem, piemītošā cieņa, mudinot viņus sekot Dieva plānam.

Arhibīskaps uzsvēra, ka visas homoseksuālas personas ir aicinātas apmeklēt baznīcu, piedalīties dievkalpojumā, kā arī, ja spēj ievērot šķīstību, pieņemt Svēto Komūniju. Ja tas neizdodas, tad ir jāpieņem savs stāvoklis, bet jātiecas pretī pilnībai. Vispārējās pastorāles ietvaros jebkuram priesterim ir pienākums pieņemt, uzklausīt un palīdzēt pieaugt šiem cilvēkiem žēlastībā. Kā izrādās, Rīgā Svētā Jēkaba katedrālē esot bijis mēģinājums uzsākt specifisku pastorāli – tikšanās ar homoseksuāliem cilvēkiem. Tomēr šis projekts neguva atbalstu.

Kā vēl vienu iespēju homoseksuāliem cilvēkiem arhibīskaps minēja seksuālās integrācijas programmu “Dzīvības straumes”. To izveidoja kāds homoseksuāls vīrieties, kurš saņēma dziedināšanu un izveidoja ģimeni ar sievieti. Pēc tam viņš saprata, ka vēlas palīdzēt arī citiem homoseksuāliem cilvēkiem, un izveidoja šo programmu. Tagad tā atvērta visiem, kuri jūt nepieciešamību saņemt dziedināšanu seksualitātes jomā. “Zinu, ka Latvijā ir homoseksuālas personas izgājušas cauri šai programmai un sakārtojušas savu iekšieni saskaņā ar Dieva plānu,” sacīja Z. Stankevičs. Kā vēl vienu iespēju arhibīskaps minēja Svētā Jāzepa kustību, kurā pulcējas vīrieši. Tā nav specifiski vērsta uz homoseksuālām personām, bet tā palīdzot vīriešiem atjaunoties savā identitātē un pieskaņot Dieva plānam savu identitāti.

Raidījuma turpinājumā notika saruna par svētā Jāzepa gadu, kuru pāvests šogad aicina svinēt. Z. Stankevičs norādīja, ka šī gada ietvaros aicina ikvienu izlasīt pāvesta Franciska svētajam Jāzepam veltīto dokumentu “Patris Corde”, bet trešdienās, kas esot īpaši svētajam Jāzepam veltītas dienas, lūgties viņa litāniju. Arhibīskaps, atsaucoties uz “Patris Corde” minētajām atziņām, aicināja veltīt šo laiku, lai mainītu attieksmi pret savām vājībām: “Sabiedrībā ir daudz nosodījuma, tiesāšanas, koncentrēšanās uz negatīvo, bet tas liecina, ka arī paši sevī netolerējam vājumu. Pie tā aicinu piestrādāt.”

Raidījuma noslēgumā arhibīskapam tika uzdoti vairāki klausītāju jautājumi. Raidījuma vadītāji arī aicināja Z. Stankeviču komentēt vakcinēšanās iespējas pret Covid-19, jo daudzos klausītājos esot bažas. Arhibīskaps aicināja uzticēties Vatikāna Ticības mācības kongregācijas nostājai, ka vakcīna ir morāliski pieņemama. Lai arī vakcīnas ir dažādaš un esot dažādas nianses to izstrādē, viņš uzsvēra, ka mums kā iedzīvotājiem pašiem nav iespējas izvēlēties, kura ražotāja vakcīnu saņemsim, jo tās iepērk valsts. Tai pat laikā arhibīskaps sacīja, ka katrs var sekot svētā Akvīnas Toma teiktajam – ja tava sirdsapziņa ir pret vakcinēšanos, pat ja tā ir maldīga, tai ir jāklausa. Pret savu sirdsapziņu neesot jāiet.

Raidījuma izskaņā Z. Stankevičs aicināja Lielā gavēņa laikā lasīt pāvesta Franciska vēstījumu un novēlēja sekot vēstījumā izskanējušajai domai – Gavēnis nozīmē atbrīvošanos no visa nomācošā, tostarp, no informācijas pārbagātības.

Pilnu raidījumu var noklausīties Radio Marija arhīvā.

KABIA

Dalīties ar rakstu

Share on facebook
Share on twitter
Share on whatsapp
Share on email
Share on linkedin
Share on telegram

Saistītie raksti