Gaismas stāsts. Sestie vēsturisko ērģeļu svētki „Latvija – ērģeļu zeme”

Otrdien, 28. jūnijā, pl. 19 Rīgas Svētā Franciska Romas katoļu baznīcā notiks Sesto vēsturisko ērģeļu svētku trešais koncerts. Tajā uzstāsies ērģelniece Ilona Birģele, vijolniece Paula Šūmane, soprāns Ilze Grēvele-Skaraine un koklētāja Anda Eglīte. 

Koncertprogrammā “Gaismas stāsts” apkopoti skaņdarbi balsij, vijolei, koklei un ērģelēm. Par koncerta vadmotīvu izraudzīta gaisma – tā atmirdz ne vien skaņdarbu nosaukumos, bet arī to spēcinošajos vēstījumos. Renātes Stivriņas Svētā Franciska lūgšana no vokālā cikla “Mūzika Debesīm” dievišķās atklāsmes brīdī sniegs palīdzīgu roku cerības un miera meklējumos. Bet fragments no Agnetas Volkovas dziesmu cikla “Kluss starojums” izcili atbilst darba nosaukumam – soprāna dzidrā tembra un ērģeļu smalkāko reģistru mijiedarbe nudien izstaros klusu, bet bezgalīgi spēcīgu gaismu, kas bagātinās arī šī koncerta klausītājus. Tiem līdzās arī Ligitas Sneibes, Romualda Jermaka, Līgas Ančevskas, Aivara Kalēja, Emīla Dārziņa un Pētera Vaska “gaismas darbi”. Koncertā tiks nodrošināta videotranslācija. Uz ekrāna zālē klausītāji varēs vērot mākslinieku sniegumu no balkona.

Vēsturisko ērģeļu svētki ir vienīgais notikums, kas tik plaši atspoguļo ērģeļmākslu reģionos un Rīgā, un ir vienīgais notikums, kas aptver visu Latviju. Projektam ir izzinošs raksturs, kas ietver veselu ērģeļkultūras kompleksu – ievadlekcijas, pētniecību, instrumentu demonstrējumus, kā arī sadarbību Latvijas mākslas skolām. Vēsturisko ērģeļu svētku ietvaros – Latvijas simtgadē Rīgas Doma katedrālē tika organizēts maratonkoncerts, kurā piedalījās 29 Latvijas ērģelnieki. Šāds skaitlis Latvijas ērģeļmūzikas koncertu vēsturē iezīmējās pirmo reizi. Projektā īpaša nozīme ir sadarbībai ar ērģeļmeistariem – Alvi Melbārdi, Jāni Kalniņu, Viesturu Ilsumu, Jāni Pelši un citiem. Vēsturisko ērģeļu svētki „Latvija – ērģeļu zeme” ir izpelnījies atpazīstamību plašā sabiedrībā. Jāatzīmē, ka projekts nav komerciāla rakstura, un ieeja visos svētku pasākumos ir bez fiksētas ieejas maksas. Visus gadus Vēsturisko ērģeļu svētki ir notikuši un notiek starptautiskā mērogā – ir uzstājušies profesionāli ērģelnieki no Krievijas, Itālijas, Nīderlandes, Zviedrijas.

Vēsturisko ērģeļu svētki līdz ar Latvijas simtgades svinībām simboliski aizsākās 2017. gada 4. maijā – Baltā galdauta svētkos (Alūksnē) un turpina iesākto ceļu sesto gadu.

Svētku norisei var sekot līdzi Facebook kontā:  https://www.facebook.com/pg/LatvijaErgeluzeme

Ilona Birģele

Dalīties ar rakstu

Share on facebook
Share on twitter
Share on whatsapp
Share on email
Share on linkedin
Share on telegram

Saistītie raksti