Pirmizrādi piedzīvos J. Logina filma “Čaplins un Anastasija”

Svētdien, 26. jūnijā, Rīgā, Klostera ielā 5, Svētās Ģimenes mājā pirmizrādi piedzīvos režisora Jāņa Logina (1957 – 2021) pēdējā filma “Čaplins un Anastasija”. Filmā izmantoti un apspēlēti fragmenti no slavenā komiķa Čārlija Čaplina (pilnajā vārdā sers Čārlzs Spensers Čaplins, 1889-1977) 47 filmām, ziņo Ināra Logina.

Par slaveno komiķi J. Logins īpaši interesējās pēdējos dzīves gados. Vairāk par šo izceilo personību J. Logins uzzināja, apmeklējot Čaplina muzeju Šveicē, Vevē. Šajā vietā komiķis dzīvoja kopš 1953.gada, kad tika izraidīts no ASV. Tāpat komiķis tika iepazīts, apmeklējot Holivudu un veidojot priekšpēdējo filmu “Ar mīlestību no Losandželosas” (2019).

“Čaplina filmās nav tikai vienkārša joku plēšana, kariķēšana un parodēšana, katrā epizodē ir iestrādāts kāds vēstījums. Vislabāk pazīstamais un slavenākais ir Klaidoņa tēls, kura izdarības filmās izsauc smieklus un reizē arī līdzjūtību, tādējādi komēdija ir apvienota ar drāmu. Saskatot komiskajā nopietno un arī otrādāk, varbūt varam kļūt vērīgāki, jūtīgāki un līdzjūtīgāki – varbūt smiekli var uzlabot un glābt pasauli. Čārlija Čaplina filmas, īpaši 30. gados un vēlāk, bija arī ar politisku pieskaņu. Slavenākā no tām ir “Lielais diktators”, jo Čaplinu satrauca politika pasaulē un fašisma izplatīšanās,” skaidro I. Logina.

Filmā “Čaplins un Anastasija” (2020) izmantotie fragmenti no Čaplina veido saspēli ar reālu mūslaiku bērnu Anastasiju. “Vērojot mazā cilvēka atvērtību, tiešumu, neviltoto prieku un draiskulības, kļūst silti ap sirdi un gribas smaidīt, tāpat kā par Čaplina jokiem. Pieaugot mēs bieži pazaudējam šīs bērna īpašības, bet varbūt būtu labāk, ja mēs prastu bērnu sevī saglabāt. Taču traģiski ir, ja pati bērnība nav bezrūpīga un droša un ir apdraudēta. Čaplina Klaidonis un citi vienkāršie cilvēki ir līdzjūtīgi, bērnus mīloši un sargājoši, tas labi redzams viņa filmā “Mazulis”, kā arī citās filmās. Mazais bērns jūtas droši tēva un citu pieaugušo sargājošajās rokās,” par J. Logina filmu un no Č. Čaplina daiļrades izmantotajiem fragmentiem stāsta I. Logina.

Režisors pie filmas strādāja vairākus gadus un pabeidza to 2020.gadā. Diemžēl pats viņš vairs nepaspēja savu darbu parādīt citiem. 78 minūtes gara filma pagaidām vēl ir tikai autoreksemplāra formā.

Atgādinām, ka J. Logins ir radījis 15 filmas oriģinālvalodā, no kurām vairums ir skatāmas vietnē www.loginafilmas.lv. Septiņas no viņa veidotajām filmām ir tulkotas divās valodās, taču filma “Ceļā”, kas stāsta par svētās Terēzes no Lizjē vecākiem, izveidota 8 valodās. Šai filmai Youtube.com ir vairāk nekā 100 000 skatījumu.

Filmas “Čaplins un Anastasija” pirmizrāde Svētās Ģimenes mājā notiks 26. jūnijā pl. 20.

KABIA

Dalīties ar rakstu

Share on facebook
Share on twitter
Share on whatsapp
Share on email
Share on linkedin
Share on telegram

Saistītie raksti