Svētā Jēkaba ceļa veidošanai Latvijā pieci gadi

Pirms pieciem gadiem – 2019. gada 8. janvārī, – Latvijā oficiāli sākās darbs pie Svētā Jēkaba ceļa, kas ved uz Spānijas svētvietu Santjago de Kompostela, izveides mūsu valsts teritorijā. Šajā dienā tika izveidota Latvijas Svētā Jēkaba ceļa asociācija, kā arī asociācijas Facebook konts „Camino Latvija“, bet vēlāk sākās pārgājieni, ceļa apzināšana, marķēšana un attīstīšana.

Atskatoties uz piecos gados paveikto, asociācijas pārstāvji norāda, ka kopumā šobrīd Latvijas Svētā Jēkaba ceļš ir 560 km garš, un 95% no šī ceļa jau ir marķēti, izņemot vienu nelielu posmu Vidzemē, kas vēl nav līdz galam pabeigts. Kopumā tie šobrīd ir 24 ceļa etapi. Šajos etapos ceļā ir redzamas koka norādes, ir atrodami speciāli „Camino“ zīmogi, dažreiz ir zīmogu „mājiņas”.. Ceļa atzars, kas ved uz Ikšķili un šķērso Ogri, Ķegumu, Vecumniekus, Bruknu, Bārbeli un noslēdzas Skaistkalnē, ir pilnībā nomarķēts un tajā ir apzinātas arī naktsmājas.

Sandra Rone no Svētā Jēkaba ceļa asociācijas informē, ka iemīļoti posmi, kuros bieži pārgājienos dodas svētceļnieki, ir starp Skaistkalni un Rīgu. Šajā ceļa posmā esošos etapus cilvēki veic pat ziemas laikā, kā arī apraksta savus piedzīvojumus sociālajos tīklos, piemēram, grupā „CaminoBaltictalks“. Interese par iespēju doties Camino Latvia pieaugot, to veicina arī reklāma. Piemēram, pērn tika izdota bloga “mugursoma.lv” autores Zanes Eniņas grāmata “Santjago ceļš”. Grāmatas autore devās uz vairāk nekā 20 Latvijas pilsētu bibliotēkām, kur stāstīja par grāmatu, savu pieredzi, piedāvāja prezentācijas. Trīs nedēļas tā bija pirktākā izdevniecības “Zvaigzne ABC” grāmata.

Pievēršoties konkrētiem skaitļiem, S. Rone, norāda, ka pērn pārdotas 1500 svētceļnieku Latvijas pases. Tas gan nenozīmējot, ka tie ir bijuši vienīgie svētceļnieki vai arī, ka visi savas pases izmantojuši Latvijas posma veikšanai, jo atsevišķi cilvēki ceļā dodas ar ārzemēs pirktām pasēm.

Par līdz šim paveikto asociācija priecājas, taču uzsver, ka darbs nemaz nav gala. Tā tuvākajā nākotnē plānots savienot Camino Estonia ceļu, kurš šobrīd ir izveidots līdz Iklai, ar Camino Latvia ceļu Vidzemē. Tāpat jāpilnveido un ik pa laikam jākontrolē naktsmītņu tīkls, jo mainās piedāvājumi un cenas. Asociācijas pārstāvji sola, ka turpināsies arī stāstu vakari, tikšanās un izstādes dažādās Latvijas vietās, kur Svētā Jēkaba ceļa svētceļnieki dalīsies savā ceļa pieredzē, mudinot arī citus nebaidīties doties ceļā. Lai iedrošinātu spert šo soli, arī turpmāk tiks organizēti pārgājieni par Svētā Jēkaba ceļa Latvijas takām, kas ir lieliska iespēja ne tikai pavadīt laiku lūgšanā, bet arī iepazīt Latvijas dabu un līdzcilvēkus.

Atgādinām, ka Svētā Jēkaba ceļš ir viens no slavenākajiem svētceļojuma maršrutiem Eiropā. Tas ved uz Kompostelas (Spānijā) Svētā Jēkaba katedrāli, kur atdusas svētā apustuļa Jēkaba mirstīgās atliekas. Līdz 2019. gadam Latvijas svētceļniekiem bija iespēja doties uz kādu no valstīm, kurās jau izveidots oficiālais svētceļojuma maršruts, vai arī vispirms iet ceļu saskaņā ar saviem ieskatiem, bet pēc tam turpināt oficiālo svētceļojumu citās valstīs. Līdz šim mums vistuvākā valsts, kurā varēja sākt oficiālo ceļu, bija Vācija. Aizvadītajos gados maršruti veidoti arī Lietuvā un Polijā.

Maršruta izstrāde Latvijā balstīta uz Eiropas Svētā Jēkaba ceļa federācijas izvirzītajiem noteikumiem, saskaņā ar kuriem ne tikai jāmarķē ceļš, bet arī, piemēram, jāizvērtē un jāiekļauj ceļā piemērotus apskates objektus, jāveido mājaslapa ar maršruta aprakstiem un informāciju par potenciālajām naktsmājām, ēdināšanas iespējām. Ceļa veidotāji projektam ir guvuši atbalstu gan no Rīgas arhibīskapa metropolīta Zbigņeva Stankeviča, gan Latvijas Evaņģēliski luteriskās baznīcas arhibīskapa Jāņa Vanaga.
Ceļa veidošanas jaunumiem, kā arī informācijai par pārgājieniem un tikšanām var sekot līdzi asociācijas Facebook lapā “Camino Latvia”.

KABIA; Foto: Camino Latvia

Dalīties ar rakstu

Share on facebook
Share on twitter
Share on whatsapp
Share on email
Share on linkedin
Share on telegram

Saistītie raksti